1) ابی:

ابراهیم حامدی با نام مستعار ابی به سال 1328 در تهران متولد شد.وی ابتدا بهمراه شهرام شب پره در گروه بلک کتز بود وکارمند فرهنگ و هنر بود تا اینکه از هم جدا شدند و ابی اولین اهنگ خود را بنام شب اجرا کرد.ابی در سن 25 سالگی ازدواج کرد ودارای 2 دختر و ا پسر است. بزرگترین فرزندش بنام خاتون ودیگری بنام عسل است.وی قبل از انقلاب در فیلم بوی گندم بهمراه فرزان دلجو و شهرام شب پره و آیلین ویگن بازی و خوانندگی کرده است و هم اکنون درآمریکا ساکن است.تاکنون بیش از 15 آلبوم وارد بازار کرده است.

 
2) امید:

خواننده ایکه پس از انقلاب باگذراندن خدمت سربازی و حتی شرکت در جنگ ایران و عراق برای تحصیل به ترکیه مسافرت کرد و در آنجا اولین آلبوم خود را به نام هردو عاشق ارائه داد وسپس به آمریکا رفت وهم اکنون در کنار هنرمندان دیگر یکار خود ادامه میدهد.ضمنا امید دختری بنام یاسمین دارد.از آهنگهای معروف امید میتوان به حضرت عشق و باران میبارد اشاره کرد.امید تاکنون بیش از 5 آلبوم به بازار ارائه داده است. 

                                                                                  
3) امیر شاملو:

همان خواننده ی آهنگهای معروف عاشقم من و شهرو چراغون کنید.

وی ابتدا در دبی آلبومهای عاشقم من و بلا بلا و خانم خانما و نماز عشق را ارئه داد و در سال 1382 به ایران آمد و هم اکنون آلبوم هایی زیر نظر فرهنگ و ارشاد وارد بازار کرده است.
 
4) آغاسی :

نعمت الله آغاسی آزموده بسال 1318 در آبادان متولد شد.وی ابتدا کار خود را در رستوران ها و کافه های اطراف شروع کرد و در سال 1340 به رادیو رفت و در آنجا مشغول خوانندگی شد. او گاهی در ایران و گاهی در کشورهای دیگر جهت کنسرت بسر میبرد.آغاسی در یکی از کنسرت هایش خود را پدرخوانده اندی معرفی کرده است.

او هم اکنون بکار هنری خویش ادامه میدهد وبتازگی آلبومی بنام پیر مطرب را وارد بازار کرده است.از آهنگهای معروفش میتوان به آمنه و مرو با دیگری غرور مرا بشکستی نام برد.
 
5) افشین :

افشین جعفری بسال 1978 در گیلان متولد شد.او در سال 1999 اولین آلبوم خود را بنام عسلی ارائه داد که آهنگ ستاره آی ستاره در این آلبوم او را مشهور کرد تا اینکه آلبوم بعدی خود را در سال 2003 وارد بازار کرد.

 
6) الهه :

 بمن امشب ای ساقی بده می دریا دریا... بله الهه خواننده دهه 40 که پس از انقلاب ایران را ترک کرد و هم اکنون در لندن ساکن است.من خودم از صدای دلنشین الهه خیلی خوشم میاید و نمیدانم چرا دیگر کار هنری خود را ادامه نمیدهد؟

 
7) آرام :

خواننده ای که مقیم دبی است و در آنجا 2 آلبوم بنامهای برگهای زرد و بیقرار را تهیه کرده است.

 
8) احمد آزاد :

خواننده ای که 6 یا 7 سال یکبار آلبومی را تهیه میکند و بتازگی آهنگی را از او شنیدم که با خانم پروانه دوصدایی اجرا کرده بود.بیشتر آهنگهایش سنک کوچه بازاری دارد.از آهنگهای او میتوان خوشگل موشرابی نام برد.

 
9) اندی :

 آندرانیک مددیان با نام مستعار اندی بسال—در تهران متولد شد.وی پس از مسافرت به آمریکا اولین آلبوم خود را بنام خواستگاری همراه با کوروس ارائه کرد و پس از تولید 3 آلبوم از یکدیگر جدا شدند و هریک جداگانه مشغول بکار شدند و اندی تاکنون حدود 12 آلبوم عرضه کرده است و حدود 47 سال دارد.ضمنا اندی ارمنی میباشد.

 
10) ایرج :

 حسین خواجه نوری با نام مستعار ایرج بسال 1313 در تهران متولد شد.وی در رشته نظامی مشغول بود.او کار خود را در رادیو و با برنامه گلها آغاز کرد ولی پس از آن در فیلمهای بسیاری تصنیف و آواز اجرا کرده است و آهنگهایی را خوانده است که در شان او نبود.وی پس از انقلاب    سکوت را برگزید تا اینکه در سال 1378 کار خود را با آلبوم نیاز از سرگرفت.وبتازگی آلبومی با پسرش همخوانی کرده است.

 
11) امیر آرام :

 از او فقط این را میدانم که حدود 11 آلبوم دارد. ضمنا امیر آرام کرد میباشد.

 
12) آرین :

 سال 1378 بود که آلبومی بنام گل آفتابگردون وارد بازار شد و مورد توجه بسیاری قرار گرفت زیرا از اولین آلبومهایی میباشد که تاثیر فراوان در اوضاع داخلی موسیقی ایران گذاشت.بله علی پهلوان و ساره و گلزار و... همراه هم گروه آرین را تشکیل دادند و تاکنون آلبومهای دیگری بنتم تا بینهایت و ... را وارد ارائه داده اند.

 
13) آرش :

آرش مقیم دوبی میباشد و در سال 1376 آلبومی بنام آدرس عشق ارائه کرد که شنیدنش خالی از لطف نیباشد.

 
 
1۴ ) امیر رسائی :

خواننده دهه 50 که هم اکنون در غربت میباشد و  گهگاهی آلبومی وارد بازار میکند.از آهنگهای معروفش میتوان به دستمال بدست نام برد. 

1۵ ) ایرج بسطامی :

 ایرج بسطامی در سال 1336 در بم بدنیا امد و تا قبل از بروز زلزله دلخراش اين منطقه، در همين شهر زندگی می کرد. وی يک بار در سال ۱۹۹۰به همراه پرويز مشکاتيان به اروپا رفت و کنسرتهای متعددی در سراسر اروپا ترتيب داد. در سال ۱۹۹۴هم به همين منوال با پرويز مشکاتيان همراه شد و به اروپا سفر کرد اماپس از آن در بم گوشه نشين شد. بسطامی در آلبوم "رقص آشفته" با ترجيع بند "من ماندم تنهای تنها"بر سر زبانها افتاد.زنده یاد ایرج بسطامی حدود 12 آلبوم از خود بجای گذاشته و درحادثه بم بهمراه خانواده اش دیده ازجهان بربست.   

 
1۶ ) ایرج جنتی عطایی :

 ترانه سرای مقیم آمریکا که اکثر اشعار آهنگهای داریوش از وی میباشد و بیشتر اشعارش در وصف اوضاع ایران و..میباشد.ضمنا وی بغیر از ترانه سرایی به کار کارگردانی و..مشغول میباشد. 

 
۱۷ ) بلک کتز :

گروه بلک کتز معروف به گربه های سیاه متشکل از پیروز و کامران و هومن  و...به سرپرستی شهبال شب پره تشکیل شد.پس از چند سال پیروز از گروه جدا شد و تنهایی مشغول تولید آلبوم شد و بتازگی کامران و هومن نیز بنا به گفته ای از همدیگر جدا شده اند.

 
۱۸ ) بچه های ایران :

 کیا و روژه این دو نفر در سال 1377 اولین آلبوم خود را ارائه کردند.

 
 
۱۹ ) بهرام فروهر :

 آهنگ خاطره انگیز"مگه تموم عمر چندتا بهاره از بهرام" را همه شنیده اند. بهرام فروهر مقیم آمریکا میباشد و تا کنون 2 یا 3  آلبوم عرضه کرده و زیاد مشغول خوانندگی نمیباشد.

  
۲۰ ) پیروز :

 پیروز ابتدا با گروه بلک کتز کار میکرد و پس از جدا شدن تاکنون 3 آلبوم وارد بازار کرده است.

+ نوشته شده توسط داش علی در سه شنبه ۱۳۸۶/۰۲/۲۵ و ساعت ۸:۲۲ قبل از ظهر |